Opublikowano

Czy kosmetyki naturalne są odpowiednie dla alergików?

Alergie skórne potrafią przysporzyć wielu problemów. Swędzenie, pieczenie, krostki, czy łuszcząca się skóra to jedynie przykłady objawów, jakie towarzyszą takiej alergii. Czy można w takiej sytuacji stosować tak zwane naturalne kosmetyki, oferowane coraz częściej w aptekach i drogeriach?

Czym różnią się kosmetyki naturalne od zwykłych?

Firmy, które oferują naturalne produkty dla skóry często podkreślają, że są one najbezpieczniejsze, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Z czego to wynika? Przede wszystkim, z braku sztucznych, chemicznych dodatków pojawiających się w składzie większości nowoczesnych kosmetyków. W naturalnych produktach nie znajdziemy na pewno:
• sls-ów,
• silikonów,
• parabenów,
• substancji zapachowych i koloryzujących.

Kosmetyki naturalne są najczęściej bezbarwne lub barwy białej i delikatnie pachną. Niektóre z nich są całkowicie pozbawione zapachu. Brak parabenów, czyli konserwantów sprawia, że termin ich przydatności jest znacznie krótszy. Dzięki temu nie oddziałują jednak negatywnie na skórę i cały organizm człowieka. Warto pamiętać o tym, że nawet zwykły krem do twarzy wnika przez skórę człowieka do krwiobiegu i jest wchłaniany, a więc ma wpływ na nasze funkcjonowanie. Dlatego tak często lekarze podkreślają, że powinny być wybierane dla najmłodszych.

Jak wybierać kosmetyki przy alergiach skórnych?

Skóra wymagająca powinna być traktowana w specjalny sposób, aby nie zaburzać jej funkcjonowania. Niekiedy nawet niewielka zmiana w pielęgnacji może przynieść opłakane skutki. Dlatego dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że w większości przypadków kosmetyki naturalne doskonale sprawdzają się u osób z problemami i alergiami skórnymi. Wyjątek mogą stanowić produkty, których poszczególne składniki mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje. Przykładem mogą być zboża, występujące niekiedy w kremach i balsamach.
Najczęściej jednak w takich kosmetykach znajdują się naturalne oleje roślinne, które wspaniale poprawiają kondycję skóry, nawilżają ją i jednocześnie chronią, na przykład przed mrozem i wiatrem.