Łatwo ulec można pokusie kupowania drogich, markowych gadżetów narciarskich. W przypadku butów nie warto jednak ulegać modzie i wybieranie gotowych rozwiązań nie gwarantuje satysfakcji. Buty indywidualnie dopasowane do stopy narciarza zapewnią bezpieczeństwo oraz pełną kontrolę na stoku.
Konstrukcja buta narciarskiego – kluczowe elementy
W konstrukcji buta narciarskiego znaczenie mają rozmaite aspekty, dlatego już na etapie projektowania konkretnej rodziny produktów, inżynierowie marki starają się wprowadzać nowinki, mające zapewnić lepszą kontrolę nad prowadzoną nartą, albo zmniejszenie ryzyka kontuzji nogi bądź stopy. Sięgając po materiały syntetyczne – cechujące się wzmocnioną konstrukcją odporną na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia, a jednocześnie lekkie i przepuszczające powietrze, znacząco podnosi się funkcjonalność buta i jego walory praktyczne. Stosując nowsze, wzmacniane i wielopunktowe zapięcia oraz klamry, wyposażone w automatyczne systemy wspierające zapinanie i wypinanie w razie upadku – producenci butów poprawiają kolejne serie i modele.
Dlaczego warto wybierać sklepy oferujące bootfitting?
Bez względu na to, jakie rozwiązania technologiczne i jakie materiały zostaną zastosowanie przy produkowaniu danego buta, aby zaplanowane systemy bezpieczeństwa i rozwiązania mogły zadziałać w trakcie jazdy – but musi być właściwie dopasowany do stopy. Zapięcie powinno być optymalne bez konieczności zbyt ciasnego zapinania klamer, ani bez konieczności nadmiarowego ich luzowania. Istotne jest również należyte usztywnienie stopy narciarza – bez względu na deskę, z jakiej korzysta. Bootfitting jest rozwiązaniem, który pozwala dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii pomiarowych, idealnie zmierzyć stopę narciarza i w połączeniu z przeprowadzonym wywiadem sprzedawca butów narciarskich może zaproponować kilka najlepszych wyborów dla klienta.
Jeśli natomiast sklep z obuwiem narciarskim oferuje bootfitting na profesjonalnym poziomie, wyposażony jest zapewne w specjalne platformy i maszyny umożliwiające dopasowanie i plastyczne odwzorowanie termoelastycznych materiałów konstrukcyjnych butach – przy zachowaniu pozycji zjazdowej narciarza. Tak wykonane „na żywo” buty, dzięki rozgrzaniu stają się bardziej plastyczne i idealnie dopasowują się do budowy anatomicznej i postawy klienta, gwarantując mu maksymalnie dopasowany but.