Opublikowano

Jak nie polec na montażu okien w domu

Wydatki na dom mogą pochłonąć wielki budżet. Wydatki na późniejsze naprawy i poprawki bywają równie dotkliwe, dlatego warto uniknąć błędów. Zły montaż okien to jeden z częstszych grzechów na placach budowy. Warto wiedzieć, jak uniknąć podstawowych błędów przy osadzaniu stolarki okiennej.

Konstrukcja okna to tylko podstawa – liczy się montaż

Być może nie każdy sprzedawca okien będzie szczególnie mocno naciskał na wybór kosztowniejszej opcji montażu, ale przy zakupie nowoczesnych okien, podobnie jak przy montażu podstawowych modeli, warto poprosić o pomoc firmowego serwisu. Brak odpowiedniej izolacji termicznej i wodnej w przypadku okna to gwarantowane problemy nie tylko z wyziębianiem się pomieszczenia. Zły montaż okien, a do takich dochodzi najczęściej, gdy zlecenie oddawane jest w ręce amatorom bądź lokalnym usługobiorcom z wątłymi doświadczeniami – przyczyni się także do zagrzybienia ścian oraz do wytrącania się pary wodnej wewnątrz szczelnej konstrukcji okna. Taka kondensacja wewnątrz okna będzie miała miejsce za każdym razem, gdy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem wewnątrz budynku a otoczeniem zewnętrznym będzie zbyt wysokie. Pomieszczenia jak kuchnia lub pralnia/suszarnia będą w takim przypadku niemal notorycznie zaparowane, a praca wentylacji również nie będzie prawidłowa z uwagi na odbiegające od normy poziomy ciśnienia w pomieszczeniach. Więcej o usłudze na https://domszczelny.pl/

Jak przeprowadzić prawidłowy montaż okien?

Kupując okna u przedstawiciela danej firmy czy pośrednika, zawsze zamówić można montaż. Jeśli za odpłatnością istnieje możliwość poszerzenia pakietu montażu o dodatkowy serwis i regulację stolarki okiennej, oczywiście warto z tej możliwości skorzystać. Jeśli sprzedawca zaproponuje tzw. ciepły montaż okien, warto negocjować wliczenie użycia dodatkowych taśm rozprężnych czy paro przepuszczalnych w cenę samego zakupu. Ciepły montaż nie wymaga szczególnej wiedzy – opiera się na użyciu dodatkowych materiałów uszczelniających, głównie pod postacią syntetycznych taśm. Są one stosowane jako dodatek wokół klasycznej pianki poliuretanowej i sprawiają, że montaż każdego okna jest maksymalnie szczelny i zabezpieczony na wiele lat, nawet najtrudniejszych warunków pogodowych.