Opublikowano

Kiedy kot powinien odwiedzić gabinet weterynaryjny?

Koty to ukochani pupile, którzy często zamieszkują nasze domy. Są łatwe i niedrogie w utrzymaniu, a przy tym czyste i cenią sobie czułości. Wiele osób przyznaje, że nie odwiedza weterynarza ze swoim kotem zbyt często. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt, które mieszkają w domach i nie wychodzą na zewnątrz. Wydaje się, że skoro nie są narażone na choroby zakaźne, nie ma takiej potrzeby. Weterynarze zalecają jednak, aby każdy kot raz do roku odwiedził gabinet weterynaryjny. W ten sposób można sprawdzić stan jego zdrowia i bardzo szybko zareagować, jeśli będzie taka potrzeba.

Na jakie usługi warto się zdecydować?

Każdy weterynarz na pewno zaleci szczepienia. Ich rodzaj zależy od tego, jak żyje kot i czy ma kontakt z innymi zwierzętami. Nawet kot niewychodzący z domu może zarazić się wirusem chociażby od psa, który codziennie spaceruje na zewnątrz. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać takie choroby niż leczyć. Lekarz powinien zdecydować, które szczepienia są wskazane dla danego kota i je wykonać. Informację o szczepieniach umieszcza się zawsze w książeczce zdrowia zwierzęcia. Podczas rutynowej wizyty lekarz weterynarii na pewno sprawdzi również stan uzębienia pupila i zbada go. Może również pobrać krew w celu wykonania podstawowych badań. Niekiedy konieczne jest bowiem suplementowanie pewnych składników, na przykład przy pomocy specjalistycznej karmy.

Weterynarz odpowiedni dla kota

Wydaje się, że każda osoba wykonująca zawód lekarza dla zwierząt powinna mieć ku temu odpowiednie predyspozycje. Nie zawsze tak jednak jest. Koty bardzo stresują się każdą wizytą w klinice dla zwierząt i na pewno nie są łatwymi pacjentami. Jeśli lekarz nie ma odpowiedniego podejścia, na pewno nie uda mu się dokładnie zbadać małego pacjenta. Warto więc szukać weterynarza z powołaniem, który specjalizuje się właśnie w leczeniu kotów. Taka osoba będzie wiedziała, w jaki sposób postępować ze zwierzęciem, aby odczuło jak najmniej stresu i pozwoliło wykonać niezbędne procedury.